• Skontaktuj się z nami; cirzem@cirzem.pl

Cirzem

Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości

Ogłoszenie konkursu „Wiedza o Rzemiośle” – edycja 2024

1024 683 Cirzem

Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy ogłasza konkurs „Wiedza o Rzemiośle” – edycja 2024. Głównym celem Konkursu jest promocja wiedzy o zawodach rzemieślniczych oraz rzemiośle jako kluczowej części dziedzictwa zawodowego. Konkurs ma na celu nie tylko popularyzację informacji o możliwościach kariery w zawodach rzemieślniczych, ale również zachęcenie uczniów do rozważenia wyboru branżowej szkoły zawodowej jako wartościowej ścieżki edukacyjnej. Poprzez uczestnictwo w Konkursie, młodzież ma okazję zrozumieć i docenić perspektywy zawodowe, jakie oferuje rzemiosło, a także rozwijać swoje zainteresowania w tym kierunku.

Informacje podstawowe:

Konkurs przeprowadzony zostanie za pośrednictwem dedykowanej platformy edukacyjnej umożliwiającej rejestrację uczestników, dostęp do bazy wiedzy oraz przeprowadzenie testu z natychmiastowym dostępem do wyników.

  • Forma konkursu: Zdalny, za pośrednictwem dedykowanej platformy edukacyjnej.
  • Termin testu konkursowego: 4 grudnia 2024.
  • Rejestracja otwarta do: 3 grudnia 2024.
  • Formularz rejestracyjny: edukonkursy.pl/rejestracja/cirzem

Grupa docelowa:

Grupą docelową konkursu są uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych z Częstochowy.

Nagrody dla zwycięzców:

Nagrody przewidziane są dla 10 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów po rozwiązaniu testu. Zwycięzcy otrzymują nagrody rzeczowe, ufundowane przez organizatora konkursu o łącznej wartości 10000 zł:

  • 1 miejsce: smartphone o wartości 2000 zł
  • 2 miejsce: słuchawki o wartości 1500 zł
  • 3 miejsce: tablet o wartości 1000 zł
  • 4-10 miejsce: smartwatche o wartości 780 zł każdy

Załączniki do pobrania:


Projekt sfinansowany ze środków Rządowego Programu „Polski Inkubator Rzemiosła” na lata 2021-2030 edycja 2024/2025

Polski Inkubator Rzemiosła edycja 2024 – Zadanie 2

1024 684 Cirzem

W dniu 2024-05-24 Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości podpisała z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego umowę o dofinansowanie zadania pt. „Rozwój i promocja kształcenia dualnego Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości” realizowanego w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030 r.

Celem zadania jest rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle. W ramach projektu planujemy następujące działania:

  • organizacja konkursów o zawodach i konkursy zawodowe dla dzieci i młodzieży – celem konkursów jest kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i promowanie wiedzy o rynku pracy,
  • przygotowanie materiałów promocyjnych i edukacyjnych

Działania powyższe są odpowiedzią na problemy wynikające z niskiego zainteresowania młodzieży wyborem szkół branżowych. Działania promocyjne są więc niezbędne w celu osiągnięcia pozytywnych zmian w zakresie kształtowania wizerunku szkolnictwa zawodowego. Adresatem powyższych działań będą głównie dzieci oraz młodzież klas ósmych szkół podstawowych, młodzież ucząca się w szkołach branżowych, jak również pracodawcy szkolący młodzież w celu przygotowania zawodowego.

Wartość dofinansowania: 120 000,00 PLN

Całkowita wartość zadania: 120 000,00 PLN

Polski Inkubator Rzemiosła edycja 2024 – Zadanie 1

1024 683 Cirzem

W dniu 2024-05-14 Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości podpisała z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego umowę o dofinansowanie zadania pt. „Wsparcie instytucjonalne i infrastrukturalne Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości” realizowanego w ramach Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021-2030 r.

Celem zadania jest wzmocnienie Izby w zakresie potencjału infrastrukturalnego i organizacyjnego w celu realizacji działań statutowych, w tym dotyczących rozwoju przedsiębiorczości i kształcenia dualnego. Zadanie odpowiada na problemy Izby związane z niską efektywnością bieżącego funkcjonowania organizacji spowodowaną niskim standardem powierzchni biurowych niezbędnych do prowadzenia działalności statutowej oraz brakiem środków na podwyższanie kompetencji pracowników Izby.

W ramach zadania przewidziane są następujące działania:

  • Zakup zasobów technicznych, w tym informatycznych na potrzeby działalności statutowej Izby
  • Zakup usług szkoleniowych dla pracowników Izby (mających na celu podniesienie ich kompetencji)
  • Zakup usługi wdrożenia innowacyjnego systemu obsługi oraz zarządzania klientów którego celem jest wspieranie wybranych procesów biznesowych organizacji

Wartość dofinansowania: 60 000,00 PLN

Całkowita wartość zadania: 60 000,00 PLN

XXII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o zasadach BHP „Bezpieczni od startu”

150 150 Cirzem

W dniu 6 listopada br. w siedzibie Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie odbył się regionalny etap ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych pn. „Bezpiecznie od startu”.

Poziom konkursu był bardzo wysoki a zacięta rywalizacja wyłoniła dwóch finalistów, którzy będą uczestniczyli w etapie ogólnopolskim konkursu 4 grudnia br. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.

Są to:
I miejsce – Patryk Gertner z Branżowej Szkoły I stopnia nr 10 im. Jana Pawła II w Częstochowie w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych, odbywający praktyki w zakładzie Budowlano-Instalacyjnym „INTEXPOL – BIS” w Częstochowie prowadzonym przez Pana Piotra Puszczyka
II miejsce – Oliwia Więczek z Branżowej Szkoły I stopnia nr 2 w Lublińcu w zawodzie fryzjer, odbywająca praktyki w Salonie Fryzjerskim „U Oli” prowadzonym przez Panią Aleksandrę Libner – Grams

Wszystkim uczestnikom, a zwłaszcza finalistom gratulujemy wiedzy w zakresie BHP i życzymy dalszych sukcesów szkolnych i zawodowych.

Gala „Szkoły Rzemiosła” 15.10.2024 r.

150 150 Cirzem

15 października 2024 roku w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego odbyła się, pod patronatem honorowym Ministra Edukacji, uroczysta Gala „Szkoły Rzemiosła”, podczas której 50 przedstawicieli izb rzemieślniczych i branżowych szkół rzemieślniczych odebrało listy gratulacyjne za wybitne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze.
Z ramienia Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie odznaczona została pani Agnieszka Stolarczyk – Kierownik Zespołu Oświaty i Kwalifikacji Zawodowych.

Gala „Szkoły Rzemiosła” to kontynuacja dobrych tradycji środowiska rzemiosła, z pełną odpowiedzialnością angażującego się w realizację zadań systemu oświaty zawodowej.Uhonorowania zostali nominowani pionierzy nauczycielskiego zawodu, wzorowi pracownicy izb rzemieślniczych i cechów oraz cenieni mistrzowie szkolący. To dzięki nim rola i pozycja organizacji rzemiosła w procesie kształcenia zawodowego jest podtrzymywana i stale rozwijana.

Galę otworzył prof. dr hab. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, podkreślając rolę samorządu gospodarczego rzemiosła w realizacji zadań systemu oświaty zawodowej, w tym w wychowywaniu młodego pokolenia.

Wykład inauguracyjny na temat Potencjał, unikatowość, kompetencja – wielka triada branżowych szkół rzemieślniczych wygłosił dr Ludwik Hirszberg, założyciel Branżowej Szkoły I stopnia w Katowicach.

Podczas wydarzenia miały miejsce również wystąpienia znakomitych gości: Henryka Kiepury Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Agnieszki Majewskiej Rzeczniczki Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz Artura Soboty Dyrektora Departamentu Prewencji i Promocji Głównego Inspektoratu Pracy.

W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele: Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Państwowej Inspekcji Pracy, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, Naczelnej Organizacji Technicznej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

W liście skierowanym do uczestników gali, Minister Edukacji Barbara Nowacka podkreśliła, że:

Gala Szkoły Rzemiosła przypadająca tuż po Dniu Edukacji Narodowej stwarza wyjątkową okazję do docenienia wysiłku osób podejmujących trud nauczania ludzi młodych. Daje również asumpt do uhonorowania zasług wszystkich tych, którzy działają na rzecz rozwoju szkolnictwa branżowego […] Z tej okazji pragnę wyrazić uznanie dla Związku Rzemiosła Polskiego — najstarszej oraz największej krajowej Organizacji skupiającej izby rzemieślnicze, cechy rzemiosł i spółdzielnie. Trudno przecenić Państwa zasługi na rzecz wpierania oświaty zawodowej, w tym działania sprzyjające kształceniu wysoko wykwalifikowanych kadr dla narodowej gospodarki. Pozostaję pod wrażeniem zaangażowania i odpowiedzialności, z jakimi Członkinie i Członkowie Związku reprezentują interesy rodzimego rzemiosła, łączą jego wielowiekowe tradycje z osiągnięciami współczesnej nauki, a także promują — szczególnie wśród uczniów czy młodocianych pracowników — najwyższe standardy etyczne.

Z kolei Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki, zwrócił uwagę, na to że:

Rzemiosło ma znaczący wkład w rozwój polskiej przedsiębiorczości, edukacji i myśli technicznej. Niezwykle ważnym aspektem działalności organizacji jest kształcenie nowych adeptów rzemiosła. To istotne, ponieważ kształcenie dualne przynosi korzyści wszystkim uczestnikom tego procesu, a finalnie ma pozytywny wpływ na rynek pracy i całą gospodarkę. Dzięki dualnej formule nauczania młodzi ludzie nabywają praktyczne umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej. Przedsiębiorca, który prowadzi w swojej firmie praktyczną naukę zawodu, może kształcić młodych ludzi zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i potrzebami, przygotowując swoje potencjalne przyszłe kadry.

Galę uświetnił koncert w wykonaniu Łukasza Karaudy.

Źródło: https://zrp.pl/gala-szkoly-rzemiosla/

Targi Pracy i Przedsiębiorczości

150 150 Cirzem

W dniu 10.10.2024 r., podczas Targów Pracy i Przedsiębiorczości organizowanych przez Ochotnicze Hufce Pracy w Częstochowie oraz Urząd Pracy w Częstochowie pan Andrzej Banaszkiewicz, przedsiębiorca, wieloletni członek komisji egzaminacyjnej Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie miał przyjemność poprowadzić warsztaty pt. „Od zera do lidera. Jak stworzyć własną firmę”. dla młodzieży ze szkól ponadpodstawowych z miasta Częstochowy.

Dziękujemy młodzieży za zaangażowanie i czynny udział w warsztatach.

Wyniki egzaminów czeladniczych uczniów klas III branżowych szkół I stopnia w roku 2024.

150 150 Cirzem

Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości informuje, że egzaminu czeladniczego nie zdały osoby, których numery rejestracyjne wniosków o dopuszczenie do egzaminu to:

3/2024, 5/2024, 6/2024, 11/2024, 28/2024, 35/2024, 51/2024, 54/2024, 61/2024, 75/2024, 76/2024, 79/2024, 80/2024, 85/2024, 96/2024, 99/2024, 112/2024, 116/2024, 117/2024, 119/2024, 121/2024.

W celu uzgodnienia warunków egzaminu poprawkowego prosimy o kontakt pod numerem telefonu 34 324 39 16. Egzaminy poprawkowe odbędą się w październiku.

Pozostałym osobom serdecznie gratulujemy zdanego egzaminu czeladniczego.

Osoby, które zdały egzamin czeladniczy mogą odbierać świadectwa w dniu określonym w informacji otrzymanej po egzaminie teoretycznym.

Miejsce odbioru świadectw czeladniczych :

  • Powiatowy Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Lublińcu, Plac Konrada Mańki 7, dla osób, które zdawały egzamin w Lublińcu, tel.: 34 353 10 15.
  • Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie, Al. Kościuszki 6, dla osób, które zdawały egzamin w Częstochowie, tel.: 34 324 17 22, 34 324 39 16.

Bezpiecznie w sieci

1024 524 Cirzem

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o nowej funkcji w aplikacji mObywatel. Dzięki niej można w łatwy sposób zgłosić niepokojące incydenty w sieci, takie jak fałszywa strona internetowa czy podejrzany e-mail lub SMS. Informacje, które zgłosisz, trafią do doświadczonych specjalistów od cyberbezpieczeństwa z CERT Polska.

Jakie incydenty możesz zgłosić?

  • złośliwa strona internetowa (próba wyłudzenia danych osobowych lub pieniędzy),
  • podejrzany SMS (niepokojąca treść lub nadawca),
  • podejrzany e-mail (niepokojące załączniki, szantaż lub phishing),
  • oszustwo (fałszywe sklepy internetowe i inne próby podszywania się pod firmy lub instytucje),
  • inny (pozostałe zdarzenia, które nie pasują do poprzednich rodzajów incydentów).

Nowa usługa pozwoli szybko i łatwo zgłosić podejrzane działania i treści w Internecie. W intuicyjny sposób przeprowadzi Cię przez cały proces i na każdym kroku wyjaśni, co należy dalej zrobić.Obecnie udostępniona użytkownikom jest możliwość zgłaszania incydentów w kilku kategoriach oraz włączenia powiadomień o zagrożeniach w sieci.

Nowy moduł będzie zawierał proste wskazówki i porady o tym, jak chronić swoje dane w sieci i na co zwracać szczególną uwagę, żeby nie dać się oszukać cyberprzestępcom. Za informacje zawarte w Bazie wiedzy będą odpowiadać specjaliści z CERT Polska. Dzięki temu będzie ona sprawdzonym podręcznym źródłem informacji.

Aby skorzystać z usługi, wystarczy być użytkownikiem najnowszej wersji aplikacji mObywatel 2.0 (od wersji 4.39 lub nowszej) i mieć w niej potwierdzoną tożsamość, czyli dodany jeden z czterech pierwszych dokumentów: mDowód, Diia.pl, Legitymacja studencka lub Legitymacja szkolna..

Źródło: https://info.mobywatel.gov.pl/aktualnosci/usluga-bezpiecznie-w-sieci

STANDARDY OCHRONY  MAŁOLETNICH

1024 576 Cirzem

Serdecznie zapraszamy Państwa do zapoznania się z wersją skróconą Standardów Ochrony Małoletnich umieszczoną na naszej stronie internetowej w zakładce Oświata.

Tam również znajdziecie Państwo numery kontaktowe do instytucji pomocowych dla młodzieży i ich rodziców/opiekunów prawnych.

www.prostetorodo.pl/2023/11/13/standardy-ochrony-maloletnich/

16 sierpnia 2024 R. Izba będzie zamknięta

150 150 Cirzem

Informujemy, że Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Cechy znajdujące się przy Al. Kościuszki 6 w dniu 16 sierpnia 2024 r. będą nieczynne.