• Skontaktuj się z nami; cirzem@cirzem.pl

Monthly Archives :

marzec 2025

Wymóg posiadania skrzynek do e-Doręczeń

150 150 Cirzem

.E-Doręczenia to usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji elektronicznej, ze skutkiem równoważnym z listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Docelowo usługa e-Doręczeń zastąpi tradycyjną, papierową korespondencję urzędową, a także korespondencję przez ePUAP.  Zakładając adres do e-Doręczeń dla firmy wskazuje się ten adres jako adres do korespondencji urzędowej. Z chwilą  aktywowania skrzynki dla e-Doręczeń tą drogą firmy będą otrzymywać korespondencję od urzędów i innych podmiotów zarejestrowanych w bazie adresów elektronicznych.

Skrzynkę do e-Doręczeń powinni założyć przedsiębiorcy zarejestrowani w CEiDG lub w KRS, a także inne podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS, jak np. izby i cechy rzemieślnicze, spółdzielnie i fundacje.

Firmy i inne podmioty niepubliczne zarejestrowane w CEiDG i w KRS przed 31 grudnia 2024 r.  powinny dokonać rejestracji skrzynek do e-Doręczeń w terminie do 1 kwietnia 2025 r.  Harmonogram rejestracji odnoszący się do różnych publicznych i niepublicznych podmiotów uczestniczących w życiu gospodarczym dostępny jest na stronie: www.gov.pl/web/e-doreczenia/harmonogram 

Instrukcja zakładania skrzynek do e-Doręczeń:

www.gov.pl/web/e-doreczenia/jak-zalozyc-adres-i-skrzynke-do-e-doreczen4

Źródło: https://zrp.pl/wymog-posiadania-skrzynek-do-e-doreczen/?fbclid=IwY2xjawJThjpleHRuA2FlbQIxMQABHTH6kGDsYamJsCpn8kPtFv4BARhRh5Dt4HFcxsIvSDN54TI2sqb_-dguCg_aem_-1xyBUYvfgg1E0hzUDTTIg

Uroczystość św. Józefa – Msza Święta za Częstochowskie Rzemiosło.

150 150 Cirzem

W dniu 19 marca br. o godzinie 18:00 w Parafii Św. Wojciecha w Częstochowie odbyła się uroczystość św. Józefa – Msza Święta za Częstochowskie Rzemiosło.

Szczególne podziękowania składamy kapelanowi rzemiosła, księdzu Ryszardowi Umańskiemu – za Słowo Boże i odprawienie uroczystości.

Gorąco dziękujemy również Starszyźnie Cechowej, Seniorom Rzemiosła, Cechowym Pocztom Sztandarowym i Pocztom Sztandarowym ze szkól ponadpodstawowych: Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie oraz ZSTiO im. Stefana Żeromskiego w Częstochowie oraz Stowarzyszeniu Śpiewaczy „POCHODNIA” przy Rzemiośle Częstochowskim za poruszający występ.

Dziękujemy Wszystkim obecnym.

oplus_0
oplus_0

Baza wiedzy

150 150 Cirzem

Uwaga uczniowie i pracodawcy zrzeszeni w Izbie!
Przypominamy, że uczniowie 3-klas mogą się już logować do platformy Bazy Wiedzy, w której znajdują się zagadnienia do egzaminu czeladniczego
Aby dostać się do systemu, uczeń loguje się za pomocą nr PESEL oraz nr telefonu.
W razie pytań prosimy o kontakt z Izbą.
Prosimy o udostępnianie informacji uczniom przygotowującym się do egzaminu czeladniczego w tym roku.

https://netsoft24.biz/bazawiedzy/index.php?page=Guest.Merlin.BazaWiedzy.Rejestracja

Konferencja EKO JURA „Turystyka, Zdrowie, Sport – Inspiracją dla Nauki i Biznesu

1024 577 Cirzem

Zapraszamy do udziału w Konferencji EKO JURA „Turystyka, Zdrowie, Sport – Inspiracją dla Nauki i Biznesu”
🗓 19 marca 2025 r.
⏰ godz. 09:00
📌 Aula Magna, Wydział Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych, Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie przy Al. Armii Krajowej 13/15 w Częstochowie.

Konferencja jest organizowana przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Częstochowie, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie oraz Politechnikę Częstochowska.

Do udziału w przedsięwzięciu zostaną zaproszeni przedsiębiorcy, studenci i uczniowie szkół średnich, przedstawiciele samorządów gospodarczych, Przedstawiciele Urzędu Miasta w Częstochowie, Starostwa Powiatowego w Częstochowie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Przedstawiciele Samorządu Terytorialnego, Urzędów i instytucji otoczenia biznesu, nauki.

🔏 Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, tylko dla zarejestrowanych uczestników.

⏳ Potwierdzenia obecności poprzez rejestrację do 14 marca.

Link do rejestracji na Konferencję: https://forms.gle/1DMLdrEF9RCyvMbs5

AGENDA: https://www.riph.eu/wp-content/uploads/2025/03/AGENDA.pdf

Uroczysta msza święta z okazji święta patrona rzemiosła – św. Józefa.

150 150 Cirzem

Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Częstochowie ma zaszczyt zaprosić Państwa na mszę święta z okazji święta patrona rzemiosła – św. Józefa.

Uroczystość odbędzie się 19 marca br. o godzinie 18:00 w kościele p.w. św. Wojciecha w Częstochowie (ul. Brzeźnicka 59, osiedle Tysiąclecie).

CosinusYoung 15+ Częstochowa rusza w trasę po szkołach podstawowych w Częstochowie

180 180 Cirzem

Ekipa CosinusYoung 15+ Częstochowa rusza w trasę po szkołach podstawowych w Częstochowie. Podczas spotkań będzie można się dowiedzieć jak funkcjonuje szkoła branżowa szkoła COSINUS YOUNG 15+, o kierunkach i możliwościach.

Dni Otwarte szkoły COSINUS YOUNG 15+ to najlepsza okazja, by poznać nauczycieli, uczniów.🔥
📅 Data: 25.03.2025
📍 Gdzie? ul.Żwirki i Wigury 6/14, Częstochowa

Spotkanie poświęcone możliwościom wsparcia finansowego dla przedsiębiorców z subregionu północnego województwa śląskiego

1024 683 Cirzem

W czwartek, 6 marca 2025 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Częstochowie odbyło się prestiżowe spotkanie poświęcone możliwościom wsparcia finansowego dla przedsiębiorców z subregionu północnego województwa śląskiego. Wydarzenie to zgromadziło liczne grono przedstawicieli środowiska biznesowego, samorządowców oraz ekspertów, którzy omówili kluczowe aspekty finansowania i rozwoju firm w ramach dostępnych programów.

Spotkanie otworzył i serdecznie powitał zgromadzonych gości Stanisław Gmitruk, Radny i Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, podkreślając znaczenie współpracy między przedsiębiorcami a instytucjami wspierającymi rozwój gospodarczy regionu.

Wśród organizatorów, którzy zabrali głos, znaleźli się:
Krzysztof Smela – Starosta Częstochowski,
Grzegorz Boski – Wicemarszałek Zarządu Województwa Śląskiego.
Włodzimierz Biniek – Prezes Zarządu Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości,
Andrzej Broniewski – Prezes Zarządu Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie,

Nieocenionym wsparciem dla rangi wydarzenia było także wystąpienie zaproszonych gości honorowych:
Adam Zaczkowski – I Wicewojewoda Śląski – I Wicewojewody Śląskiego,
Łukasz Pabiś – zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy,
którzy podkreślili strategiczne znaczenie finansowania przedsiębiorczości i innowacji dla zrównoważonego rozwoju regionu.

Część merytoryczna spotkania obejmowała szereg inspirujących prezentacji ekspertów, którzy szczegółowo omówili dostępne instrumenty wsparcia:
Aleksandra Kalafarska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu, przedstawiła perspektywy finansowania w ramach Funduszy Europejskich dla Województwa Śląskiego 2021–2027,
Grzegorz Sikorski, Dyrektor WUP w Katowicach, zaprezentował możliwości podnoszenia kompetencji pracowników poprzez środki EFS,
Jolanta Romańczuk-Sorek ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości omówiła dotacje na innowacje i rozwój firm,
Beata Szyndera z Departamentu Rozwoju i Transformacji Regionu wskazała instrumenty zwrotne na wsparcie przedsiębiorców,
Mariusz Wasik, Doradca Energetyczny WFOŚiGW w Katowicach, zaprezentował formy wsparcia oferowane przez tę instytucję.

Spotkanie zwieńczyła ożywiona dyskusja, podczas której przedsiębiorcy mieli okazję zadawać pytania i konsultować swoje indywidualne potrzeby z ekspertami. Zwieńczeniem wydarzenia było podsumowanie najistotniejszych wniosków oraz wskazanie dalszych możliwości współpracy na rzecz rozwoju gospodarczego regionu.

Dziękujemy prelegentom oraz licznie przybyłym przedstawicielom świata biznesu za aktywny udział i wymianę doświadczeń. Spotkanie stanowiło doskonałą platformę do dialogu i nawiązywania wartościowych kontaktów, które z pewnością przyczynią się do dalszego wzrostu i innowacyjnego rozwoju przedsiębiorstw w województwie śląskim.

Zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Częstochowie

VIII Forum Szkół Rzemiosła

150 150 Cirzem

Oficjalnego otwarcia VIII Forum Szkół Rzemiosła🛠 dokonał prof. Jan Klimek, Prezes Związku Rzemiosła Polskiego. W słowie wstępnym wspomniał o roli edukacji branżowej w kształtowaniu przyszłych kadr rzemieślników🧑‍⚖️👨‍🚒👨‍✈️.

Pierwszym prelegentem był Piotr Bartosik, Dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego Ministerstwa Edukacji Narodowej, który poruszył ważną kwestię oferty kształcenia zawodowego i dostosowania jej do współczesnych wyzwań związanych w cyfryzacją.

Źródło: Związek Rzemiosła Polskiego

Projekt Monitorowanie Prawa przez organizacje rzemiosła – początek konsultacji aktów prawnych.

150 150 Cirzem

W związku z rozpoczęciem od 1 marca br. kolejnego etapu projektu (Zadanie nr 2 – Przygotowanie stanowisk i opinii do aktów prawnych ), w imieniu Koordynatora projektu przekazuję do konsultacji dwa projekty ustaw, które mają zastąpić Ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

  • projekt ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia;
  • projekt ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla inspiracji przy opiniowaniu warto zapoznać się ze stanowiskami różnych gremiów dostępnymi na stronie Sejmu oraz pierwotnymi projektami o drukach 948, 949 zwłaszcza w zakresie OSR i uzasadnienia: 

(ewentualnie na stronie Senatu z drukami 274, 275 )

Zainteresowanych tematami rzemieślników, zapraszam do przesyłania uwag i opinii na adres e-mail: cirzem.sekretariat@wp.pl do dnia 13.03.2025 r.

„MONITOROWANIE PRAWA PRZEZ ORGANIZACJE RZEMIOSŁA W ZAKRESIE ZATRUDNIENIA I UMIEJĘTNOŚCI”

150 150 Cirzem

„MONITOROWANIE PRAWA PRZEZ ORGANIZACJE RZEMIOSŁA W ZAKRESIE ZATRUDNIENIA I UMIEJĘTNOŚCI”

Związek Rzemiosła Polskiego,

 rozpoczyna realizację

Projektu:

„MONITOROWANIE PRAWA PRZEZ ORGANIZACJE RZEMIOSŁA W ZAKRESIE ZATRUDNIENIA I UMIEJĘTNOŚCI”

dofinansowanego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 – działanie 04.03 Dialog społeczny w zakresie adaptacyjności, przygotowanego w ramach konkursu pt. „Budowanie zdolności partnerów społecznych w zakresie stanowienia oraz monitorowania prawa i polityk publicznych” – nr. umowy FERS.04.03-IP.06-0001/24

Celem projektu jest wzmocnienie potencjału Związku Rzemiosła Polskiego i 24 izb rzemieślniczych w procesie monitorowania prawa w obszarze zatrudnienia i umiejętności na szczeblu krajowym i regionalnym. W ramach projektu przewidziane jest m.in. opracowanie i wdrożenie modelu aktywnych form konsultacji społecznych w 24 izbach rzemieślniczych, opracowanie 18 stanowisk  dot. określonych dziedzin prawa z zakresu zatrudniania i umiejętności oraz przeprowadzenie 24 szkoleń dla przedstawicieli organizacji rzemiosła mających na celu podniesienie kompetencji analitycznych, umiejętności pracy na danych i wynikach badań.

 Okres realizacji Projektu: 1.01.2025 – 31.12.2026

  • 1
  • 2