Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/004125#6
Jeżeli jesteś mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w 2023 roku będziesz mógł płacić za energię elektryczną niższą stawkę – 785 zł/MWh. Zamrożenie ceny prądu to nadzwyczajny środek, który ma wesprzeć firmy. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby z niego skorzystać.
Kto może skorzystać z zamrożenia cen energii elektrycznej
Mikro-, małe i średnie firmy będą mogły płacić stałą cenę za energię elektryczną w wysokości 785 zł/MWh przez co najmniej 13 miesięcy – od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.
Z zamrożonej ceny mogą skorzystać wyłącznie mikroprzedsiębiorcy, mali przedsiębiorcy i średni przedsiębiorcy:
- którzy, zatrudniają średniorocznie mniej niż 250 pracowników
- których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub których suma aktywów bilansu końcowego nie przekroczyła 43 mln euro w przeliczeniu na złotówki.
Stawka 785zł/MWh dotyczy wyłącznie energii elektrycznej zużywanej na potrzeby podstawowej działalności przedsiębiorcy.
Na jak długo zostaną zamrożone ceny energii elektrycznej
Mechanizm zamrożenia cen energii elektrycznej dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców na poziomie 785 zł/MWh będzie obowiązywał od 1 grudnia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku.
W przypadku MŚP, które podpisały umowę sprzedaży energii elektrycznej (lub umowę kompleksową) przewidującą stawkę wyższą niż 785 zł/MWh po 23 lutego 2022 roku, stawka 785 zł/MWh będzie obowiązywała również z mocą wsteczną, za okres do 30 listopada 2022 roku.
Co zrobić, żeby skorzystać z niższej ceny energii elektrycznej
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze stawki 785zł/MWh, muszą do 30 listopada 2022 roku złożyć oświadczenie odbiorcy uprawnionego.
Jeżeli złożysz oświadczenie po 30 listopada 2022 roku, stawka 785 zł/MWh będzie miała zastosowanie do rozliczenia za miesiąc następujący po miesiącu otrzymania oświadczenia przez dostawcę energii elektrycznej. Na przykład, jeżeli złożysz oświadczenie 2 grudnia 2022 roku, to z niższej ceny energii elektrycznej możesz skorzystać od 1 stycznia 2023 roku.
Oświadczenie trzeba przesłać do przedsiębiorstwa energetycznego, które dostarcza przedsiębiorcy energię elektryczną, na adres do korespondencji wskazany przez te przedsiębiorstwo w umowie na dostawę energii elektrycznej (lub umowie kompleksowej) lub na fakturze za dostawę prądu.
Warto potwierdzić adres, na który ma zostać złożone oświadczenie bezpośrednio ze swoim przedsiębiorstwem energetycznym.
Zobacz wzór oświadczenia składanego przez odbiorców uprawnionych.
Oświadczenie złóż:
- osobiście w siedzibie lub w innych miejscach wykonywania działalności wskazanych przez dostawcę energii elektrycznej
- pocztą
- elektronicznie, na przykład e-mailem.
Pamiętaj! Oświadczenie składane elektronicznie musisz podpisać podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. Oświadczenie składasz pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Co zawiera oświadczenie
Oświadczenie musi zawierać:
- szacunkowe wyliczenie energii elektrycznej zużywanej przez przedsiębiorstwo na potrzeby jego podstawowej działalności
- wskazanie wszystkich punktów poboru energii elektrycznej (PPE), które mają zostać objęte mechanizmem zamrożenia cen.
Dodatkowe 10% upustu do ceny energii
Przedsiębiorcy, którzy w trakcie 2023 roku zmniejszą zużycie energii elektrycznej o 10% w porównaniu do średniego rocznego zużycia energii elektrycznej z okresu od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2022 roku, będą mogli otrzymać dodatkowy upust do ceny energii elektrycznej.
Kwota upustu wyniesie 10% wartości nabytej przez przedsiębiorstwo energii elektrycznej za cały 2023 rok i zostanie uwzględniona przez dostawcę energii elektrycznej w rozliczeniach z przedsiębiorcą w trakcie 2024 roku.
Gdzie szukać informacji
Jeśli masz dodatkowe pytania, na przykład chcesz upewnić się, czy spełniasz kryteria i możesz liczyć na niższą stawkę, jakie dane podać w oświadczeniu lub na jaki adres je wysłać, zwróć się bezpośrednio do twojego dostawcy energii elektrycznej.
Tylko przedsiębiorstwo energetyczne, z którym masz podpisaną umowę, udzieli ci prawidłowych wskazówek dotyczących stosowanej przez nie procedury.