Jest już kolejny pakiet uproszczeń dla przedsiębiorców

Ponad 50 ułatwień dla małego i średniego biznesu zawiera skierowany wczoraj do konsultacji projekt przepisów o uproszczeniach w prawie podatkowym i gospodarczym. Przedsiębiorcy będą mogli np. wliczyć wynagrodzenie małżonka do kosztów uzyskania przychodu. Więcej firm skorzysta też z bonusów jakie daje status „małego podatnika”. Ma to przynieść przedsiębiorcom co najmniej 3,8 mld zł oszczędności w 10 lat – poinformowało Ministerstwo Rozwoju.

Projekt ułatwia prowadzenie firmy na 3 sposoby:
•    zmniejsza obciążenia biurokratyczne,
•    rozszerza niektóre przywileje,
•    jednoznacznie przesądza niejasności w przepisach, które rodzą problemy w codziennej działalności firmy.
„Szacujemy, że w ciągu 10 lat obowiązywania tej ustawy w kieszeniach przedsiębiorców zostanie co najmniej 3,8 mld zł” – poinformował wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.
MR proponuje ponad 50 punktowych uproszczeń, głównie podatkowych, w kilkunastu ustawach. „Nazywamy ten projekt ustawą uproszczeniową 2.”
Niektóre rozwiązania: Podwyższenie progu przychodów uprawniającego do uzyskania statusu „małego podatnika” z 1,2 mln euro do 2 mln euro; Wynagrodzenie małżonka jako koszt uzyskania przychodu; Jednorazowe rozliczenie straty; Uproszczenia w księgowości dla mikroprzedsiębiorców; Drobne ułatwienia w zakresie BHP